STOP HALY GOODMAN ZDIBY


Zdiby bojují proti obřím halám

Obrovský skladový areál plánuje investor u obce Zdiby nedaleko Prahy. Proti zaplevelení životního prostředí dalšími nevzhlednými halami a s nimi související kamiónovou dopravou bojují místní obyvatelé i radnice. 

Konečné slovo bude mít nejspíš Středočeský kraj, který musí dát investorovi své stanovisko k vlivu stavby na životní prostředí. Obyvatelé Zdib i okolí sepisují petice. „Odpor lidí proti výstavbě je mimořádný. Bylo nastřádáno přes šest tisíc nesouhlasných podpisů,“ uvedla koordinátorka občanských iniciativ Eva Slavíková. Lidé jednak už nechtějí, aby na úkor polí a zemědělské půdy a zeleně vznikaly další průmyslové areály a plechová monstra lemující obce, a také mají oprávněné obavy z dalšího zhoršení životního prostředí. 
„Už teď je tady hladina hluku a emisí škodlivých látek nad stanovenými limity. Na základě toho už nelze dál zhoršovat stav další stavbou,“ řekla Právu Slavíková. „Nechceme jen vymoci nějaké podmínky, chceme záměr zastavit,“ dodala rozhodně. Logistický areál firmy Goodman se dvěma velkými skladovacími halami by měl stát na poli mezi teplickou dálnicí D 8 a silnicí 608, která Zdiby protíná. Podle dostupných dokumentů by se tu mělo točit kolem osmi stovek kamiónů denně, k tomu další stovky osobních aut. 
Přitom už teď je doprava v této lokalitě hrůzostrašná a hlášení o nekonečných kolonách kolem Zdib a na dálnici D 8 před Prahou je na denním pořádku. Nikdo se ale zatím nezavázal, že v dohledné době postaví například další potřebný pruh dálnice nebo bude svízelnou situaci jinak řešit. Haly se dál rozrůstají, ale podmínky pro jejich dopravní obsluhu se nemění. 
Dalšími argumenty odpůrců stavby je blízkost plánovaných hal ke zdejším památkám, haly úplně změní pohledy na obec, navíc mají stát pár desítek metrů od prvních domů v obci a zdejší lidé budou mít odstavené kamióny a haly přímo před okny. 
Proti výstavbě logistického centra je i obec Zdiby. „Jsme proti výstavbě a opíráme se o odborné posudky,“ řekl Právu místostarosta Zdib Jiří Žáček (nez.). 
Připustil, že v minulosti se stalo několik zásadních chyb, které nyní investorovi hrají do karet. Majitel podle něj pozemky už v roce 1994 prodal a někdejší vedení obce schválilo v roce 2006 územní plán, v němž skladovací haly schválilo. Územní plán si však klade omezující podmínky. Některé se dají snadno ověřit, zda je investor splňuje, například padesátiprocentní zastavěnost nebo maximální výšku hal 13 metrů. „Jsou ale další diskutabilní. Například hmota budov, zhoršení životního prostředí a vliv na prostředí zdejších obyvatel, znečištění, doprava,“ jmenoval klíčové body místostarosta Žáček. 
Příští pondělí bude k dokumentaci EIA vydávat zřejmě rozhodující stanovisko krajská rada. Už jednou se v minulosti postavila proti záměru a chtěla dokumentaci přepracovat. K ní teď musí dát nové stanovisko. Krajský výbor pro životní prostředí dal podle mluvčí úřadu Heleny Procházkové 20. prosince minulého roku nesouhlas s výstavbou. O celém záměru se bude také na konci ledna konat veřejné jednání ve Zdibech. 

***

Bylo nastřádáno přes šest tisíc nesouhlasných podpisů 

Regionalni mutace| Právo - Praha - střední Čechy

Zdroj:    Právo
Datum vydání:    5.1.2018
Rubrika / pořad:    Praha - Střední Čechy
Strana / zpráva    10
Autor:    Radek Plavecký
TOPlist  |  Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Created by RS  |  stophaly.nazory.czSledujte náš Facebook